•    
  •   
  •   

National Youth Arts Awards


NationalYouthTheatre.com

Since 2012, SDHS Drama has participated in a wonderful group called National Youth Arts, led by the wonderful Rob Hopper.  Since joining, many of our student performers, technicians, designers, and members of our production staff have been nominated for, and have been honored with National Youth Arts awards.  NYA is what we consider to be the CIF of drama, so being nominated is a huge honor, not to mention WINNING!

 

2016-2017 Winners

Brooke Boyd (SDHS)                   NYA Performer of the Year for her performances as:

                                                     Curley’s Wife in Of Mice & Men

                                                     Hodel in Fiddler on the Roof

                                                     Sally Bowles in Cabaret

Asher Kocalis (SDHS)                 Outstanding Lead Actor in a Musical (Tevye, Fiddler on the Roof)

Dominik Sanchez (SDHS)           Outstanding Lead Actor in a Musical (The Emcee, Cabaret)

Nominees

Dominik Sanchez (SDHS)           Outstanding Supporting Actor in a Musical (Motel Kamzoil, Fiddler on
     the 
Roof)

Christian Erickson (SDHS)          Outstanding Supporting Actor in a Musical (Lazar Wolf, Fiddler on
     the 
Roof)

Daniel Cordero (SDHS)               Outstanding Supporting Actor in a Musical (Herr Schultz, Cabaret)

Sage Smith (SDHS)                     Outstanding Supporting Actress in a Musical (Tzeitl, Fiddler on the Roof)

Sage Smith (SDHS)                     Outstanding Supporting Actress in a Musical (Fraulein Kost, Cabaret)

Miranda Rodriguez (SDHS)         Outstanding Supporting Actress in a Musical (Golde, Fiddler on the Roof)

Patrisha Sangalang (SDHS)        Outstanding Supporting Actress in a Musical (Marcy Park, The
      25th 
Annual Putnam County Spelling Bee)

Naomi Pearson (SDHS)               Outstanding Supporting Actress in a Musical (Michellee Mahoney,
      The 25th Annual Putnam County Spelling Bee)

Yasmeen Genie (SDHS)              Outstanding Supporting Actress in a Musical (Yente, Fiddler on the Roof)

Dominik Sanchez (SDHS)           Outstanding Lead Actor in a Play (Lenny, Of Mice & Men)

Miranda Rodriguez (SDHS)         Outstanding Lead Actress in a Play (Truvy, Steel Magnolias)

Elena Swanson (SDHS)              Outstanding Lead Actress in a Play (Ouiser, Steel Magnolias)

Emma Lopez (SDHS)                  Outstanding Supporting Actress in a Play (Curley’s Wife, Of Mice & Men)

Kelly Kocalis (Faculty)                 Outstanding Direction (Fiddler on the Roof)

Fiddler on the Roof Cast      Outstanding Ensemble

 

2015-2016  Winners 
Aaron Caldarone (SDHS)            Outstanding Lead Actor in a Musical (Peter Pan Peter Pan) 

Dominik Sanchez (SDHS)           Outstanding Supporting Actor in a Musical (Mr. Darling/Captain
     Hook 
Peter Pan)

Brooke Boyd (SDHS)                  Outstanding Supporting Actress in a Musical (Tiger Lily Peter Pan) 

Peter Pan Cast                           Outstanding Ensemble

Nominees    

Asher Kocalis (SDHS)                Outstanding Lead Actor in a Musical (Peter Pan in Peter Pan)

Kelsey Villacorte (SDHS)            Outstanding Lead Actress in a Musical (Wendy in Peter Pan)

Asher Kocalis (SDHS)                Outstanding Lead Actor in a Play (Jack Merridew in Lord of the Flies)

Patrisha Sangalang (SDHS)       Outstanding Supporting Actress in a Musical (Tiger Lily in Peter Pan)

Haley Hopkins (SDHS)               Outstanding Supporting Actress in a Play (Simone in Lord of the Flies)

Jolene Molloy (SDHS)                Outstanding Supporting Actress in a Play (Piggy in Lord of the Flies)

Heidi Brightbill, Kelly Kocalis,     Outstanding Costume Design (Peter Pan)
Kimmy Spriggs, Kristina Vitale  

Kimmy Spriggs                            Outstanding Choreography (Peter Pan)

Heidi Brightbill                             Musical Direction (Peter Pan)

Kelly Kocalis                               Direction (Peter Pan)

 

2014-2015  Winners

Brooke Boyd (SDHS)                  Outstanding Lead Actress in a Musical (Fiona Shrek: The Musical)

Allie Stanzione     Outstanding Supporting Actor in a Musical (Lord Farquaad Shrek:
(Home-schooled Guest Artist)     The 
Musical)

Allie Stanzione     Outstanding Supporting Actor in a Musical (The Wizard The Wizard of
(Home-schooled Guest Artist)     Oz)

The Cast of Shrek: The Musical  Outstanding Ensemble

Nominees

Matt Tavoukjian     Outstanding Lead Actor in a Musical (Shrek Shrek: The Musical)
(Former BUSD Student & Guest Artist)

Emily Thompson (SDHS)            Outstanding Lead Actress in a Musical (Dorothy Wizard of Oz)

Kelsey Villacorte (SDHS)            Outstanding Lead Actress in a Play (Jo March Little Women)

De’Shawn Johnson      Outstanding Supporting Actor in a Musical (Cowardly Lion The Wizard of
(Home-schooled Guest Artist)     Oz)

Rayanne Argo (SDHS)                Outstanding Supporting Actress in a Musical (Glinda The Wizard of Oz)

Asher Kocalis (LHMS)                 Outstanding Supporting Actor in a Musical, Junior Div. (Scarecrow The      Wizard of Oz)

Asher Kocalis (LHMS)                 Outstanding Supporting Actor in a Musical, Junior Div. (Donkey Shrek: The      Musical)

Braidan Lowary (LHMS)              Outstanding Supporting Actor, Junior Div. (Young Laurie Little Women)

Abigail Stanley (LHMS)               Outstanding Supporting Actress, Junior Div. (Beth Little Women)

Jasmine Kuizon (SDHS)             Outstanding Supporting Actress in a Play (Marmee Little Women)

Monica Pignotti (SDHS)              Outstanding Supporting Actress in a Play (Marmee Little Women)

Patrisha Sangalang (SDHS)       Outstanding Supporting Actress in a Play (Meg Little Women)

 

2013-2014 Winners

Alissa Castillo (SDHS)                Outstanding Lead Actress in a Play (Elizabeth Proctor, The Crucible

Chino Barrios (SDHS)                 Outstanding Lead Actor in a Play (John Proctor, The Crucible)

Nominees

Aaron Calderone (LHMS)           Outstanding Supporting Actor in a Musical, Junior Div. (Tweedle Dum,
    The Trial of Alice in Wonderland)

Asher Kocalis (LHMS)                Outstanding Supporting Actor in a Musical, Junior Div. (Tweedle Dee,
    The Trial of Alice in Wonderland)

Chino Barrios (SDHS)                Outstanding Lead Actor in a Play (Otto Frank, The Diary of Anne Frank)

Chino Barrios (SDHS)                Outstanding Supporting Actor in a Musical (The Dodo Bird, The Trial of
    
Alice in Wonderland)

The Crucible Cast                      Outstanding Ensemble

Emily Thompson (SDHS)           Outstanding Lead Actress in a Play (Abigail Williams, The Crucible)

Emily Thompson (SDHS)    Outstanding Lighting Design (The Diary of Anne Frank)
 & Kelly Kocalis (Faculty) 

Grace Montoya (SDHS)             Outstanding Lead Actress in a Play (Anne Frank, The Diary of Anne
    
Frank)

Jonah Phipps (SDHS)                Outstanding Supporting Actor in a Play (Gov. Danforth, The Crucible)

Kelly Kocalis (Faculty)                Outstanding Director of a Play (The Crucible)

Kimmy Spriggs (SDHS)              Outstanding Lead Actress in a Play (Abigail Williams, The Crucible)

Kimmy Spriggs (SDHS)              Outstanding Supporting Actress in a Musical (The Cheshire Cat, The
    
Trial of Alice in Wonderland)

Monica Pignotti (SDHS)             Outstanding Lead Actress in a Play (Elizabeth Proctor, The Crucible)
    The Trial of Alice in Wonderland Cast  

Outstanding Ensemble

 

2012-2013 Winners

Asher Kocalis (LHMS)                Outstanding Supporting Actor in a Musical, Junior Div. (Jacob Marley,
    Scrooge: The Musical

Kimmy Spriggs (SDHS)              Outstanding Supporting Actress in a Musical (Ghost of Christmas
     Present, Scrooge the Musical)

Nominees

Allison Norton (SDHS)                Outstanding Supporting Actress in a Play (Cookie, Rumors)

Kimmy Spriggs (SDHS)              Outstanding Director of a Play (Rumors)

Matt Tovoukjian      Outstanding Actor in a Musical (Ebeneezer Scrooge, Scrooge: The
(Former BUSD Student      
Musical)
& Guest Artist)

Rumors Cast                              Outstanding Ensemble